loader image
WhatsApp Destek
Melek Yatırımcı-Angel Investor

Yeni girişimlerin çoğunda duyduğumuz melek yatırımcı (angel investor) kavramının ne olduğu pek çok kişi için merak konusu. Melek yatırımcı, büyüme potansiyeli taşıyan start-up iş fikirlerine sermaye desteği sağlayan yatırımcılara verilen addır. Yüksek miktarda mal varlığına sahip olan melek yatırımcılar, girişimcilere ve kurulan şirketlere finansman sağlamak için aktif olarak fırsat arar ve güvendikleri projeler için riske girerek yatırım yaparlar.
Melek Yatırımcılığın Amacı Nedir?
Melek yatırımcılar, yatırım yaparak sadece bir projeye veya şirkete finansman desteği sağlamaz, yatırım yaptıkları şirketlerden belirli oranda hisse de talep ederler. Bazı durumlarda yatırım, şirketin gelişmesine dayalı olarak belli bir süreç boyunca devam edebilir. Bunun yanı sıra girişimin başlamasına yardımcı olan tek seferlik bir katkı şeklinde de gerçekleşebilir.
Melek yatırım, hem girişimci için hem de yatırımcı için faydalı bir yöntemdir. Yatırımcılar bu yöntem sayesinde, standart finans piyasasında elde edemeyecekleri oranda bir kâr elde edebilirler. Girişimciler ise banka gibi tipik kredi kuruluşlarından bulamayacakları bir finans desteğine sahip olabilirler.
İleride ortaya çıkabilecek riskler nedeniyle, bazı melek yatırımcılar yatırım yapacakları şirketlere mentörlük ve iş tavsiyeleri de vermektedir. Bu sayede melek yatırımcıların kâr etme ihtimali artar ya da en azından yatırım yaptıkları miktarı kaybetme riski azalmış olur. Bu tür bir destek, planlamadan geliştirme aşamasına kadar, hatta networking, pazarlama ve reklamcılık alanlarında da olabilir.
Melek yatırımcılar, sektörün ekonomik gelişiminde de önemli bir rol oynarlar. Melek yatırımcıların bir şirkete yatırım yapmaları potansiyel kâr beklentilerinin dışında, yenilikçi girişimlerin başlamasına ve desteklenmesine yardımcı olur. Melek yatırımcılar var olmasaydı, geleneksel finans kaynaklarının sınırlı destekleri yüzünden çoğu fikir, ürün ya da şirket şu anda mevcut olmayabilirdi. Özetlemek gerekirse melek yatırımcılar, sadece kâr amacıyla girişimcileri desteklemez, aynı zamanda topluma yeni hizmetler ve ürünler de kazandırırlar.
Kripto Para Dünyasında Melek Yatırımcılık
Kripto para birimi endüstrisinde, melek yatırımcılar genellikle halka sunulmayan özel satışlara katılırlar bu etkinlikler aynı zamanda Initial Coin Offering (ICO) etkinlikleri olarak da bilinir. Bir kripto para projesi oluşturulduğunda ICO aracılığıyla para toplamak isteniyorsa projenin ne hakkında olduğu, projenin hedefine ulaşması için ne kadar paraya ihtiyaç duyulduğu ve kurucuların ne kadar sanal token tutacağı gibi bilgilerin ana hatlarıyla yer aldığı bir whitepaper oluşturulur.
ICO kampanyası sırasında projenin meraklıları ve destekçileri, fiat veya dijital para birimi ile projenin tokenlarından bazılarını satın alır. Toplanan para firmanın ihtiyaç duyduğu asgari fonları karşılamıyorsa, para destekçilere iade edilebilir. Böyle bir durumda ICO başarısız sayılır. Finansman gereksinimleri belirtilen zaman çerçevesinde karşılanırsa, toplanan para projenin hedeflerine ulaşmak için kullanılır.
Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur?
Melek yatırımcı bulmak için oluşturulmuş networkler üzerinden melek yatırımcı bulunabilir. En sık kullanılan networkler arasında ise Linkedin, AngelList, Microventures gibi siteler yer almaktadır. Bu ağlar üzerinden yatırımcı bulmak mümkün olsa da biri tarafından melek yatırımcıya önerilmeniz daha kesin bir sonuç doğurabilir. Bu da sizin kişisel networkünüzün geniş olması gereklidir. Melek yatırımcıya ulaştıktan sonra süreç burada bitmiyor. Bulduğunuz melek yatırımcıyı, projenize destek vermesi için ikna etmeniz gerekir. Bunu sağlamak için projenizi detaylandırmalı ve melek yatırımcının karşısına net bir proje ile çıkmalısınız.