loader image
WhatsApp Destek
Maximum Supply

Bir kripto para biriminin maksimum arzı, toplamda oluşturulacak maksimum coin veya token sayısını ifade etmektedir. Bu, maksimum arza ulaşıldığında herhangi bir şekilde yeni madeni paraların madencilik ile çıkarılmayacağı, basılmayacağı veya başka bir şekilde üretilmeyeceği anlamına gelmektedir.
Maksimum Arz Nasıl Belirlenir?
Her dijital varlığın temelindeki protokol tarafından tanımlanan sınırlar sayesinde maksimum arz belirlenir. Yeni oluşturulan coinlerin maksimum arzı ve ihracı genellikle, proje ile ilgili diğer birçok özelliği ve işlevi de tanımlayan kaynak koda göre oluşum bloğunda tanımlanır. Örneğin Bitcoin için, maksimum arz 21 milyon coin olarak sabitlenmiştir.
Önceden tanımlanmış bir maksimum arz ile birlikte sabit bir ihraç oranı belirlemek, bir kripto para biriminin enflasyon oranını kontrol etmek için kullanışlıdır. Bu durum ayrıca ilgili dijital varlığın uzun vadede bir değer kazanmasını sağlar. Genel olarak maksimum arza ulaşıldığında, piyasada daha az coin olacaktır. Bu durum daha sonra deflasyon koşullarına yol açabilir ve sonucunda piyasa kıtlığı yaşanabilir.
Öte yandan bazı kripto para birimlerinin önceden tanımlanmış bir maksimum arzı yoktur. Bu tip kripto paralar sürekli olarak çıkarılabilir ya da basılabilir. Ethereum, önceden belirlenmiş maksimum arzı olmayan bir kripto para birimi örneğidir. Her seferinde yeni bir blok üretildiğinde piyasada bulunan mevcut Ether arzı artmaktadır.
Maksimum Arz vs Toplam Arz
Maksimum arz hesaplaması, mevcutta üretilmiş veya çıkarılmış tüm coinler ile birlikte henüz çıkarılmamış olan coinleri de kapsayacak şekilde yapılır. Toplam arz ise yalnızca üretilmiş, piyasada mevcut olan kripto paraları içerir. Toplam arz hesaplaması yapılırken coin yakma etkinliklerinde imha edilen miktar hesaba dahil edilmez. Ancak toplam arzın ifade ettiği miktarın tamamı da erişilemeyen hesaplar nedeniyle piyasada aktif kullanımda olmayabilir.