loader image
WhatsApp Destek
Masternode

Masternode, kripto para ağlarında bir yönetim merkezi olarak tanımlanmaktadır. Masternode’u çalıştırmak için bir başlangıç ​​teminatı gerektirmektedir. Masternodelar, işlemin doğrulanması sırasında belirli Blockchainlerde rol oynamaktadır. Masternodelar, stake etme ödüllerine erişim sağlanabilmesi için gerekli olan minimum jeton miktarını belirleyen düğümlerdir.
Masternodelar, bazı kripto para birimi ağlarında bir yönetim merkezi işlevi görmektedir. Çalışmak için ise belirli bir token teminatı gerektirirler. Masternodelar, işlemin doğrulanması sırasında belirli Blockchainlerde rol oynamaktadır. Ancak Masternodelar, işlevsellikleri açısından normal nodelardan önemli derecede farklıdır. Farklı olmalarının sebebi ise tam Blockchain’i korumak ve Bitcoin ya da Litecoin'de tam bir nodeun yaptığı gibi blokları veya işlemleri aktarmak dışında başka birkaç işlevi de yerine getirmektedirler. Bu düğümlerin gerçekleştirdiği özel işlevlerden bazıları şunlardır:
İşlemlerin gizliliğini artırmak,
Anlık işlemler yapmak,
Yönetime ve oylamaya katılımı sağlama,
Kriptolarda bütçe ve hazine sistemini etkinleştirmek.
Masternodelar bağımsız değildir ancak merkezi olmayan bir ağ oluşturmak için her zaman bu tür diğer düğümlerle iletişim halindedirler ve genellikle kısa biçimde MN olarak bilinmektedirler. Çoğunlukla Masternodelar yukarıda listelenen görevleri yerine getirirler ancak Masternodeların nasıl uygulandığına bağlı olarak görevleri kripto para biriminden kripto para birimine değişebilmektedir. Masternodelar bir Blockchain’de aşağı yukarı bu tip işlevleri yerine getirmektedirler.
Masternode Kurulma Şekli
Masternode kurulumu birkaç adımda gerçekleştirilmektedir. İlk adım, teminat olarak adlandırılan belirli miktarda token elde etmek şeklinde olmaktadır. Bu teminat bir giriş bileti işlevi görmekte, başka bir deyişle garanti işlevi görmektedir. Masternode satılmak isteniyorsa Sinovate (SIN) gibi özel durumlar dışında kişilere iade edilmektedir. Teminat projeye göre farklılık gösterebilmektedir. Dash veya Energy için bin token, Stakenet için on beş bin, Horizen için kırk iki token gerekmektedir. Bu kural söz konusu proje tarafından belirlenmektedir.
Teminat toplandıktan sonra ise Masternode’u yapılandırmak için bir dizi teknik adım gerçekleştirilmektedir. Yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra ise Masternode, çalışmaya ve ödüller üretmeye başlayacaktır.
Masternode Oluşturma Adımları
Masternode oluşturmanın aşamaları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:
Öncelikle teminat alınmalıdır.
Kişilerin cihazlarındaki Masternode’a karşılık gelen bir cüzdan kurulmalı ve Blockchain ile senkronize edilmelidir.
Sonrasında ise teminat bu cüzdana aktarılmalıdır.
Kişilerin cüzdanında bir node adresi oluşturulmalı ve mevcut tokenlar bu adrese aktarılmalıdır.
Node’u bir host merkezinde bulunan bir sunucuda hostlama işlemi seçerek kurulmalıdır (örn. Scaleway, Vultr vb.).
Sunucu Blockchain ile senkronize edilmelidir.
Cüzdan cihazında Masternode yapılandırılmalı ve başlatılmalıdır.
Ödülleri düzenli aralıklarla almak unutulmamalıdır.
Bunlara ek olarak ise, projeye bağlı olarak karmaşık ve enerji tüketen bakım çalışmaları yapılması gerekeceği de unutulmamalıdır.