loader image
WhatsApp Destek
Hash Ribbon - Hash Ribbons

Hash Ribbon (hash ribbons) kavramının yaratıcısı, Capriole Investments (Bitcoin konusunda uzmanlaşmış, ileri düzey ve lisanslı bir varlık yönetim şirketi) şirketinin kurucusu, Charles Edwards’dır. Bitcoin ağının hash oranlarını (hash rate) temel alan bu sistem, ölçüm mekanizması olarak kabul görür.
Kripto para yatırımcıları Bitcoin fiyat analizi yapmak istediklerinde Hash Ribbon ölçümlerinden faydalanabilmektedir. Böylece alım satım yaparken kâr sağlamak isteyen yatırımcılar, dip fiyatlardan bitcoin alıp yüksek fiyatlardan satmak için gerekli risk yönetimini daha hızlı ve kolay bir şekilde planlayabilmektedir.
Hash ribbon ölçümlemesini anlamak için öncelikle hash rate kavramını bilmeniz gerekir. Hash rate, Bitcoin ağına giden bilgi işlem gücü miktarını gösterir. Bilgi işlem gücü ise işlemlerin tamamlanması için gerekli olan yapıdır. Ancak artan bilgi işlem gücü, madencilerin fazladan işlemle uğraştıklarının kanıtıdır. Bu da artan işlem hacimleri manasına gelir.
Hash ribbon, işlem gücüne bağlı olarak ortaya çıkan parametreleri kullanarak, kripto para yatırımcılarına Bitcoin fiyatının artacağı ve dibi göreceği zamanları göstermektedir. Örneğin; madenciler, daha az kazandıklarında Bitcoin fiyatında düzenleme eğilimine giderler. Genellikle de sermayeyi artırmak için kendi coinlerini satarlar. Ayrıca maliyetleri düşürmek adına üretimi durdururlar. Sonuç olarak Bitcoin ağında hash rate düşüşü yaşanır.
Hash ribbon piyasadaki değişikleri göstererek; yatırımcılara, fiyatlardaki düşüş ve artışları tahmin edebilecekleri bir kapı aralar. Geçmişten günümüze baktığımızda ise Bitcoin fiyatı her düştüğünde altcoinlerde de düşüş yaşanmıştır. Bu da hem bitcoin hem altcoin yatırımlarının hash ribbon ölçümlemesinden faydalanabileceğini göstermektedir.