loader image
WhatsApp Destek
Genesis Block

Genesis Block (Genesis Bloğu), Bitcoin gibi bir kripto para biriminin şimdiye kadar mine ettiği ilk bloğa verilen addır. Bir blok zinciri, blok zinciri ağında meydana gelen işlemlerle ilgili bilgileri depolamak için kullanılan bir dizi bloktan oluşmaktadır. Genesis bloğu, zaman zaman “Blok 0” veya “Blok 1” olarak da anılmaktadır.
Blok Nedir?
Bloklar, ağdaki işlemlerle ilgili verilerin kalıcı olarak kaydedildiği etkin dijital kaplardır. Bir blok, daha önce herhangi bir blok girmemiş olan en son Bitcoin işlemlerinin bir kısmını veya tamamını kaydetmektedir. Bu nedenle bir blok, bir kitabın veya kayıt defterinin bir sayfası gibidir. Bir blok her "tamamlandığında", blok zincirindeki bir sonraki bloğa yol açmaktadır. Dolayısıyla bir blok, bir kez yazıldığında değiştirilemeyen veya kaldırılamayan kalıcı bir kayıt deposu olmaktadır.
Block 0 olarak da anılan Genesis Block, bir Blokzincir'indeki ek blokların eklendiği ilk bloktur. Her blok kendisinden öncekine atıfta bulunduğundan dolayı diğer her bloğun kendi soyunu izleyebileceği etkin bir atadır. Bu durum bitcoin işlemlerini doğrulama ve yeni bitcoinleri ortaya çıkarma sürecini başlatmıştır.
Normal koşullarda yeni bir blok, oluşturulduğunda önceki bloktan referans alır. Ancak oluşum bloğu için bu durum geçerli değildir. Çünkü oluşum bloğundan önce referans alınacak bir blok yoktur. Referans verilecek önceki blok olmadığından, genesis blokları genellikle yazılıma kodlanır.
Blokların her biri özel bir başlık içerir ve bu tür bloklar, ayrı ayrı blok başlığı karması ile tanımlanır. Bu bloklar, temel olarak Genesis Block olmak üzere biri diğerinin üzerinde katmanlanacak şekilde ilerler ve blok zincirinin sonuna ulaşılana ve dizi tamamlanana kadar yükseklikleri büyür. Kripto paraları bu kadar güvenli yapan şey her dizinin katmanları ve derin geçmişidir.
Bitcoin’in Temelleri
Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adlı kişi ya da bir grup geliştirici tarafından geliştirilen eşler arası elektronik nakit sistemine dayanan bir tür kripto para birimidir. Bitcoin, trade platformunun sistem ve konseptini ifade etmekte ve "bitcoin" işlem gören sanal coinleri ifade etmektedir. Gerçek coinler yoktur, bu nedenle "bit" (veya ikili basamak), ‘’coin’’den önce bilgi işlemdeki en temel veri birimidir.
Dijital para dünyasında bloklar, Bitcoin ağı ve işlemleri hakkındaki verilerin kalıcı olarak kaydedildiği dosyalardır. Bir blok tamamlandığında, yani bitcoin işlemleriyle doldurulduğunda, blok zincirindeki bir sonraki bloğa yol açmış olur. Yeni kripto para birimini dolaşıma sokmanın tek yolu miningtir. Yani, "bitcoin miningi", "para birimi basmak" anlamına geliyor diyebiliriz.
Altın gibi, Bitcoin de keyfi keder oluşturulamaz. Altın topraktan çıkarılmalı iken BTC dijital yollarla çıkarılmalıdır. Bitcoin'in kurucusu, altın gibi bitcoin arzının sınırlı olması gerektiği şartını koşmuştur. Toplamda sadece 21 milyon BTC çıkarılabilmektedir. Minerlar bu miktardaki Bitcoin'in kilidini açtığı zaman dünyadaki arz tükenecektir. Eğer biri daha büyük bir arz sağlamak için Bitcoin'in protokolünü değiştirirse bu durum değişebilir.
Bitcoin Oluşum Bloğu
Bitcoin'in Genesis Bloğu, proof-of-work blok zinciri sisteminin ilk örneğiydi ve blok zincirindeki diğer tüm bloklar için şablon olmaktaydı. 2009 yılında, Bitcoin'in takma adlı geliştiricisi Satoshi Nakamoto 3 Ocak 2009’da, bugün devam eden kripto para birimi patlamasını başlatan Genesis Block'u yaratmıştır. Genesis Block, Bitcoin trade sisteminin temelini oluşturur ve Bitcoin blok zincirindeki diğer tüm blokların prototipidir.
Bu blok, sonsuza kadar harcanamaz 50 BTC'lik bir ödüle sahiptir. Satoshi Nakamoto'dan bununla ilgili bir açıklama gelmediği için, oluşum bloğunun ödülünün kasıtlı olarak harcanamaz olup olmadığı bilinmemektedir.
Genesis bloğunun hash’i, diğer oluşturulan blokların gerektirdiğinden iki ek on altılık sıfır içerdiği için benzersizdir.
Bitcoin Oluşum Bloğu Hash’i:
(000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f)
Oluşum bloğundan alınan 50 BTC ödülü 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresine gönderilmiş ve 3 Ocak 2019 itibarıyla bu adres toplam 66.912 BTC içermektedir ve şu ana kadar toplam 1486 işlem yapmıştır. 50 BTC'lik blok ödülü sonsuza kadar harcanmayacak ve Bitcoin'lerini bu adrese gönderen kişiler gönderdikleri parayı asla geri alamayacaklardır.
Gizli Mesaj
Bitcoin oluşum bloğu içinde bulunan ve Satoshi tarafından sonsuza dek tarihe yazılmış bir mesaj vardır. Normal blok verilerinin yanında bulunan bu mesajın içeriği aşağıdaki gibidir:
The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks
(Şansölye bankalar için ikinci bir kurtarma paketi hazırlamanın eşiğinde)
Bu mesaj muhtemelen bloğun 3 Ocak'tan önce oluşturulmadığını kanıtlamak için bir zaman damgası olarak dahil edildi. Bununla birlikte seçilen başlık, Bitcoin'in ilk başta yaratılmasının nedeni ile de güçlü bir ilişkiye sahiptir.
Zaman Damgaları
Bitcoin'in oluşum bloğundan sonra, blok zincirindeki bir sonraki bloğun, altı gün sonra kaydedilen bir zaman damgası da vardır.
• Blok 0: 2009-01-03 18:15:05
• Blok 1: 2009-01-09 02:54:25
Blok 1 olarak anılan bir sonraki blok, Genesis Bloğu çıkarıldıktan sonra altı gün boyunca çıkarılmamıştır. Bloklar arasındaki ortalama zaman damgası aralığının 10 dakika olması amaçlandığından bu durum garipsenmektedir. 6 günlük gecikmeyle ilgili birkaç teori var: Bazıları, Nakamoto'nun Bitcoin sistemini test etmek için 6 gün boyunca orijinal bloğu mining yaparak istikrarlı olduğundan emin olmak için geciktiğine inanırken (daha sonra zaman damgasını geri almıştır), bazıları ise Satoshi'nin 6 gün içinde dünyayı yarattıktan sonra dinlenen tanrının hikayesi gibi bilerek geciktirdiğine inanmaktadır.
Genesis Bloğunun Gizemleri
"Satoshi Nakamoto" adının kendisinin bir takma ad olduğu gerçeğiyle başladığından beri, Genesis Block ve Bitcoin'in kuruluşu gizemli durumlarla dolu olmaya devam etmektedir. Bitcoin'in piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, "Satoshi Nakamoto" olarak adlandırılan kişi, yeryüzünden kaybolmuş ve neredeyse hiç iz bırakmamıştır.
İlk 50 BTC Harcanamaması
Genesis Block'u etkili bir şekilde takas edilemez kılan şey; kodu, Nakamoto'nun bilerek mi yaptığı yoksa bir hata mı olduğu tartışmasından ileri gelir.
Genesis Block, Genesis Block'un koduna yazılan bir web adresini gösterse de bu bağlantı etkinleştirildiğinde bir hata mesajı göstermekteydi. Sistem veri tabanında ilk 50-BTC işlemini bulamamış ve harcama işlemini reddetmişti. Bu nedenle, Genesis Block'un işlemi, orijinal Bitcoin istemcisi tarafından "gerçek bir işlem" olarak kabul edilmemektedir.
Bu noktada Nakamoto, bilerek ilk Bitcoin’in ticaret konu olmamasını mı istedi yoksa bir hata mı yaptı sorusunun cevabı hala yok. Bununla birlikte, bu geliştiricinin kesinliği nedeniyle, çoğu kişi bunun bir hata olduğuna inanmaktadır. Nakamoto, Genesis Block'un kodunu muhtemelen tam olarak istediği gibi yazmış olabilir ancak bu tuhaflık Nakamoto ortadan kayboluncaya kadar keşfedilmediği için nedenini asla bilemeyeceğiz.