loader image
WhatsApp Destek
Coinbase

Kripto para birimlerinde coinbase (kripto para tabanı), sıfırdan üretilen her yeni bloğun madenciliği için madencilere verilen coinlerin sayısıdır.
Bitcoin (BTC) gibi bazı kripto para birimleri, madenciliğe uygundur, başka bir deyişle herhangi bir kullanıcının kripto para çalışmasını güvence altına almak için yapılan hesaplamalara katkıda bulunmaya izin vermektedir. Madenciler bunu ağda gerçekleşen en son işlemleri toplayarak, bloklar halinde paketleyerek, bu blokları kriptografik hashlerle güvenceye alarak ve blok zincirinin sonuna ekleyerek yaparlar.
Bu süreç elektrik harcamasını ve özel ekipmanın çalışmasını içerdiğinden madencilik, her yeni blokta belirli bir miktarda yeni “mine edilmiş” olur, yani yaratılan kripto paraları gönderen özel bir işlem dahil edilerek ağ tarafından teşvik edilir. Bu işleme üretim işlemi denir ve içerdiği kripto paralar bloğun para tabanını oluşturur.
Bitcoin ve diğer birçok madenciliği yapılabilen kripto paralar, harcanmamış işlem çıktıları (An Unspent Transaction Output, UTXO) modelini kullanır. Başka bir deyişle madenciliği yapılabilen kripto paralardaki her işlem girdi ve çıktılardan oluşur ve adreslerde depolanan kripto paralar, gerçek bakiyeler değil, bu adrese yapılan önceki tüm işlemlerden elde edilen çıktıların toplamıdır. Buna göre kripto paralar, madenciye gönderilen üretim işleminin girdisi ve aynı miktarda çıktısıdır.
Bitcoin’in kripto para tabanı, blok zinciri ağının başlangıcında 50 BTC olarak bilinmekteydi. Ancak sonrasında bu miktar yaklaşık olarak her dört yılda bir yarıya inmiştir ve Kasım 2020 itibariyle 6,25 tokena denk gelmektedir.