loader image
WhatsApp Destek
Bitcoin Pizza

Bitcoin Pizza, Bitcoin ile yapılan ilk fiziksel alışverişe verilen isimdir.
Bitcoin Pizza Günü: 80 Milyon Dolarlık Pizza Siparişini Kutlamak
22 Mayıs 2018, Floridalı bir adamın kripto para birimiyle iki pizza için ödeme yaptığı ilk Bitcoin işleminin sekizinci yıl dönümü olarak kabul edilmiştir. Bu tarih, yapılan bu işlem nedeniyle değil, iki pizza için bugün 80 milyon ABD dolarının üzerinde bir değere sahip olan 10.000 Bitcoin ödendiği için bu kadar ünlü olmuştur.
Bitcoin Pizza Günü olarak bilinen 22 Mayıs 2010'da Laszlo Hanyecz, iki Papa John's pizzası için 10.000 Bitcoin ödemeyi kabul etmiştir. Hanyecz, "Birkaç pizza için 10.000 Bitcoin ödeyeceğim… belki 2 büyük pizza için olabilir. Bu sayede bir sonraki güne de yemeğim olur.” diye belirtmiştir. Ayrıca Hanyecz, "Pizzayı daha sonra atıştırmak için bırakmayı seviyorum. Pizzayı kendin yapıp evime getirebilirsin ya da bir teslimat yerinden benim için sipariş edebilirsin. Benim amacım Bitcoin karşılığında yiyecek alabilmek. Kendim sipariş etmem veya hazırlamam gerekmiyor, tıpkı bir otelde 'kahvaltı tabağı' sipariş etmek gibi!” diyerek devam etmiştir. Bununla birlikte İngiliz bir adam, Hanyecz'in teklifini kabul etmiş ve 10.000 Bitcoin karşılığında onun için iki pizza satın almıştır. O zamanda da Bitcoins alıcısı, pizzalar için 25 dolar ödeyerek bir pazarlık yapmıştır.
Hanyecz, coinleri dizüstü bilgisayarında mining yöntemi ile çıkararak kazanmıştır. O zamanlar, laptoplar gibi basit tüketici sınıf donanımları üzerinde bile madencilik yapmak bitcoin çıkarmak için mantıklı bir yöntem sayılmaktaydı. Bu nedenle Bitcoin madenciliği oldukça rekabetçi bir endüstri haline gelmiştir. Şu anda bile büyük mining şirketleri, ASIC'ler gibi özel madencilik donanımı geliştirmek için milyonlarca dolar harcamaktadırlar.
Hanyecz, röportajlarda iki pizza satın almak için 10.000 BTC harcamaktan pişman olmadığını belirtmiştir. O zamanlar Bitcoin, sadece bir grup meraklı tarafından takip edilen belirsiz bir internet fenomeni iken, fiziksel bir mal satın almak için kripto para birimini kullanmak bugün olduğundan daha imkansız gözüken bir durumdur. O yıllarda, Hanyecz’in 10.000 BTC ile 2 pizza alması Hanyecz için iyi bir takas anlamına bile gelmiş olabilir. Ancak emin olunulacak tek şey, kripto para birimleri dünyasının o zamandan beri gerçekten uzun bir yol kat etmiş olmasıdır.
Bitcoin'in başlangıcından bu yana, Hanyecz'lerin pizzaları giderek daha pahalı hale gelmiştir. Satın alma işleminden dokuz ay sonra, Bitcoin ABD doları ile pariteye ulaşmış ve iki pizzayı 10.000 dolar yapmıştır ve 2015'te iki pizza 2,4 milyon dolar değerinde olmuştur. Bugün, Bitcoin 8.200 doların biraz üzerinde, bu da bu pizzaları oldukça değerli kılmaktadır. Hanyecz, NY Times'a verdiği söyleşide, "Bitcoins'in o zamanlar herhangi bir değeri yoktu, bu yüzden onları bir pizza için takas etme fikri inanılmaz derecede güzeldi" demiştir. 2018'de Hanyecz, 0.00649 BTC karşılığında iki pizza satın almak için Bitcoin Lightning Network'ü kullanmıştır.