loader image
WhatsApp Destek
Bitcoin Dominance

Bitcoin, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimidir ve kripto para birimi piyasalarındaki ticaret hacminin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Mevcut olan bütün kripto para birimlerinin özet market kapitülasyonlarını birleştirilerek elde edilen sonuç bütün kripto para birimlerinin toplam piyasa değerini verecektir. Bu nedenle Bitcoin üstünlüğü, Bitcoin'in piyasa değeri ile geriye kalan bütün kripto para piyasalarının değerleri toplamı arasındaki oran olarak tanımlanır.
Bitcoin Piyasa Hakimiyet Endeksi, tüm dijital varlıkların toplam piyasa değerlerine göre Bitcoin'in toplam piyasa kapitalizasyonunu takip etmektedir. Hakimiyet terimi, Bitcoin'in kripto para piyasasına temel yapısını göstermeyi ve diğer dijital para birimleriyle karşılaştırıldığında bu dijital paranın büyük değerini vurgulamayı amaçlamaktadır. Uzun yıllar boyunca Bitcoin var olan sayılı sayıda kripto para birimleri arasında bulunan en büyük kripto para birimi olmuştur. Ancak zamanla yeni kripto para birimlerinin yükselişe geçmesi ile birlikte, bu üstünlük yavaş yavaş azalmaya başlamıştır. Bu durum muhtemelen Ethereum ve ERC-20 token standardının kullanılmasının ardından ICO'lere artan ilgiden kaynaklanmıştır.
Piyasa Hakimiyeti (dominance), traderlar tarafından kripto pazarındaki hassasiyeti izlemek için kullanılmaktadır. Bitcoin'in piyasa değeri, yatırımcıların nasıl hissettiğinin önemli bir göstergesidir. Ancak Bitcoin fiyat dalgalanmaları, genellikle daha geniş kripto pazarında meydana gelen hassasiyetlik değişikliklerinin göstergesidir. Bu durum altcoinler için de geçerli olabilecek Bitcoin Hakimiyet Endeksi’nden sezgiler elde edilebileceği anlamına gelmektedir.
Bitcoin üstünlüğü, genellikle altcoinlerin Bitcoin'e göre pazar payı kazandığı ve dolayısıyla Bitcoin'in hakimiyetini azalttığı sözde "altcoin mevsimlerin" den etkilenmektedir. Ayrıca Bitcoin üstünlüğü, boğa ve ayı piyasalarından da direkt olarak etkilenemez çünkü Bitcoin üstünlüğü sürekliliği değişen bir orandır, mutlak bir sayı veya terim değildir. Bu da, Bitcoin'in fiyatının düşmesinin tüm kripto para birimleri piyasasının değerinin azalması anlamına gelmektedir. Yani piyasa bütünü ile değer kaybettiğinden muhtemelen Bitcoin’in diğer altcoinlere olan üstünlük oranı değişmeyecektir.
Bitcoin Hakimiyet Endeksine danışırken yatırımcıların akılda tutması gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Özellikle, bir ölçüm olarak piyasa değerinin nihai kullanımına ilişkin bazı anlaşmazlıklar vardır. Bu anlaşmazlıkların nedeni ise, kullanılmayan veya kaybolan cüzdanlarda duran veya sahiplerinin sahip olduklarını unuttuğu, pasif durumda olan Bitcoin oranının yüksek olmasıdır. Bu durum, büyük bir fiyat artışı olduğunda ve yeni amatör yatırımcıların coin satın aldığı, ancak kısa bir süre sonra varlıklarını unuttuğu için her seferinde daha da kötüleşen bir sorun haline gelmiştir. Pasif durumda olan Bitcoin'in yüksek seviyeleri (bazı tahminlere göre çıkarılan tüm coinlerin %30'u kadar) piyasa değerini potansiyel olarak güvenilmez bir ölçüm haline getirmektedir.
Bitcoin üstünlüğü her ne kadar izlemesi ilginç bir istatistik olsa da, bu istatistik Bitcoin’in gerçek değerini yansıtmamaktadır. Bu durum, özellikle yeni çıkan coinlerin veya önceden çıkarılmış coinlerin piyasada ki gelgitli hareketlerinden kaynaklı olarak değişmektedir. Ek olarak Bitcoin üstünlüğü piyasada mevcut olan para akışı hakkında da bireylere bilgi sağlamamaktadır. Yani Bitcoin üstünlüğü sadece piyasadaki mevcut coin miktarına ve fiyatına göre değişiklik gösteren bir istatistiktir. Bitcoin'in piyasalarda ticareti yapılabilen tek kripto para birimi olduğu zamanlarda, üstünlüğü neredeyse %100'ken bugün piyasayı incelendiğinde, bu sayının %100’den çok daha uzak bir sayı olduğunu görebilmek mümkündür. Üstünlüğün artması veya azalması iyi veya kötü anlamına gelmemektedir. Üstünlüğün değişimi sadece kripto para dünyasının gelişmekte olduğunu göstermektedir.
Bitcoin'in piyasa değeri, dünyanın en büyük kripto para biriminin çok miktarda ve büyümekte olan boyutunun ve diğer kripto para birimleriyle orantılı öneminin güçlü bir örneği olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, Bitcoin'in egemenliğine meydan okumayı amaçlayan (özellikle Ethereum gibi) ve blok zinciri teknolojisi için sadece değer depolamak amacıyla oluşturulmuş coinlerin daha gelişmiş kullanımlar sunduğu birçok proje bulunmaktadır.