loader image
WhatsApp Destek
Bitcoin ATM

Bitcoin ATM’si, kullanıcıların Bitcoin alım-satım işlemlerine izin veren otomatik bir vezne makinesi olarak tanımlanmaktadır. Nakit para makinesi olarak da düşünülebilir. Bu ATM’ler, günlük hayatlarda kullanılan para çekme makinelerine benzer bir şekilde çalışmaktadır. Bitcoin ATM’sinin farkı ise banka hesap ayrıntılarının gösterilmesi yerine, kullanıcılara nakit karşılığında Bitcoin alım-satımı için bir dizi seçenek sunmasıdır.
Bitcoin ATM’leri tek yönlü ve çift yönlü olarak ikiye ayrılmaktadır. Yalnızca satın alma seçeneği sunanlar tek yönlü olarak tanımlanırken, hem alım hem de satım seçeneği sunanlar çift yönlü olarak tanımlanmaktadır.
Bitcoin ATM’leri normal günlük hayatta kullanılan ATM’lere göre farklılıklar da göstermektedir. Bu farklılıklardan en önemlisi, bir kullanıcının bankasına veya bir bankacılık ağına bağlanmamasıdır. Bitcoin ATM’lerinde kullanıcı bunun yerine, belirli bir değişim ile etkileşime girmesine izin veren internet etkin arayüzlerini kullanır.
İlk Bitcoin ATM'si 2013 yılında Kanada’nın Vancouver şehrinde bir kafede açıldığı bilinmektedir. 2020 itibariyle, sadece ABD’de 2.500’e yakın Bitcoin ATM’leri olduğu bildirilmektedir. Bitcoin ATM’leri en çok havaalanları ve tren istasyonları gibi ulaşım merkezlerinde ayrıca bazı özel mağazalarda ve kafelerde mevcutturlar.
Herhangi bir işletme binasına Bitcoin ATM’si kurmak isteyen bir kişi, bu ATM’yi kurabilmek için, cihazı yerinde üreten ve uygun olan yerlere kuran bir Bitcoin ATM tedarikçisi ile sözleşme imzalamalıdır. Bitcoin ATM tedarikçileri globalde giderek artış göstermektedir. Bitcoin ATM tedarikçilerinin bir kısmı tek yönlü ve çift yönlü donanım hizmeti sağlarken, diğerleri de fiş ve müşteri tutma planları gibi ek hizmetler sunmaktadır.
Bitcoin ATM’lerinin popülaritesi artsa da kullanıcılara yüksek işlem ücretleri uygulamaları da bir sorun olarak görülmektedir. Bu sorun hakkında ABD Tüketici Mali Koruma Bürosu, ücretler ve döviz kurları hakkında tüketicilere resmi bir uyarı yayınlamıştır. Ayrıca Kanada ve İngiltere gibi ülkeler de diğer yargı bölgeleri, vergi soruşturmalarında Bitcoin ATM operatörlerini hedef alarak bu konuda eleştirmiştir.