loader image
WhatsApp Destek
Başabaş Noktası-Break Even Point (BEP)

Break even point yani başabaş noktası, bir yatırımcının herhangi bir zarar veya kâr elde etmesinin beklenmediği bir durum olarak adlandırılmaktadır. Esasen, alınan kripto paraların toplam maliyetinin (giderlerin) toplam satışa (gelirlere) eşit olduğu ve böylece satışların yapılan tüm masrafları karşılayabileceği noktaya başabaş noktası denmektedir.
Finansal açıdan başabaş noktası (BEP), toplam maliyet ve toplam gelirlerin eşit olduğu noktadır. Bu noktada kar veya zarar olmadığı ve ödenmesi gereken tüm masrafların karşılanacağı anlamına gelmektedir. Daha net bir ifadeyle başabaş noktası (BEP), toplam maliyeti (sabit ve değişken maliyetler) karşılaması gereken satış miktarını ifade etmektedir.
Finansal analizde başabaş noktası en yaygın kullanılan araçlardan biridir. Girişimciler, yatırımcılar, muhasebeciler ve hatta alım-satım yapan kişiler başabaş noktasından sürekli yararlanmaktadır. BEP'ler, blok zinciri ve kripto para birimi alanındaki olanlar da dahil olmak üzere farklı türdeki işletmeler için de yararlı olabilir. Bir şirket başabaş noktasının üzerine çıkmayı başardığında, kar etmeye başlar. İşletmelerde BEP analizi, şirketlerin gelirlerine ve sabit operasyonel maliyetlerine göre karlı bir durumdan ne kadar uzakta oldukları konusunda fikir sahibi olmalarına da olanak tanımaktadır. Sermaye piyasasında, yatırımcıların ne zaman başabaş olacakları sorgusunu duymak olası bir durumdur. Finans analizinin en önemli araçlarından biri olan başabaş noktası, yatırımcılar ve işletme sahipleri tarafında bir yatırımın bir zararla mı yoksa kârla mı sonuçlanacağını görmelerine katkı sağlamaktadır.
Blockchain alanında, kripto para tüccarları, mevcut kar ve zarar durumlarını belirlemek ve ticaret stratejilerini buna göre ayarlamak için başabaş noktası analizini kullanabilir. Bu nedenle BEP, başabaş katsayısı kavramıyla yakından ilgilidir. BEP hesaplamaları, madencilik faaliyetlerinin karlı olup olmadığını belirlemek için madenciler tarafından da kullanılmaktadır. Bu durumda elektrik, madencilik donanımı ve ayrıca çıkarılmakta olan kripto para biriminin cari fiyatını hesaba katmaktadır.
Başabaş Noktası Formülü
Başabaş noktası formülü, üç temel değişken dikkate alınarak hesaplanır. Bu değişkenler:
Sabit Maliyetler: Bu maliyetler satış hacminden bağımsızdır ve değişmezler. Ancak üretim için çok önemlidir.
Değişken Maliyetler: Bir şirketin veya işletmenin üretimine bağlı olarak değişen maliyetlerdir.
Bir ürünün Satış Fiyatı:
Başabaş Noktası = Sabit Maliyet / Brüt Kar marjı (Fiyat-Değişken Maliyet) olarak hesaplanmaktadır.
Bu durumda formül, başabaş olmak için gereken para miktarını sağlamaktadır. Bununla birlikte başabaş noktası için gerekli olan birim sayısını hesaplamak da mümkündür. Hesaplamanın yapılabilmesi için aşağıdaki gibi sabit maliyetlerin birim satış fiyatları ve değişken maliyet arasındaki farkla bölünmesi gerekmektedir:
Başabaş Noktası = Sabit Maliyet / Birim Satış Fiyatı – Birim Başına Değişken Maliyet
Başabaş Noktası Örneği: Nasıl Hesaplanır?
Başabaş noktası aynı sonuçla birçok alanda kullanılmaktadır. Muhasebede başabaş noktası, bir işletmenin veya şirketin ürettiği toplam gelir miktarının toplam giderlere eşit olduğu üretim seviyesini ifade etmektedir. Sabit maliyetleri yaklaşık 500.000 ABD doları ve brüt marjı %20 olan bir şirket hayal edin. Şirketin başabaş noktasına gelmesi için 2,5 milyon ABD doları değerinde mal üretmesi gerekmektedir. Aşağıdaki işlem ile bu basit hesaplama görülebilir:
Başabaş Noktası = 550.000$ / 0,2 = 2.500.000$
2.5 milyon ABD dolarının üzerindeki herhangi bir gelir, şirketin tüm sabit ve değişken maliyetleri karşılamasını ve sonuç olarak bir kar elde etmesini sağlayacaktır.
Yatırımda ise başabaş noktası, bir menkul kıymetin piyasa fiyatının orijinal maliyete eşit olduğunu ifade etmektedir. Opsiyon tüccarları için, bir tüccarın seçeceği opsiyonlara bağlı olarak kaçınabileceği veya kaybedebileceği nokta anlamına gelmektedir.
Bir yatırımcı 200 ABD doları kadar bir hisse senedi satın aldığında, başabaş noktası 100 ABD doları olacaktır. 100 doların üzerine çıkan fiyat bu noktada yatırımcıya kar sağlamaktadır. Aynı şekilde fiyatın 100 doların altına düşmesi de bir zarara sebep olmaktadır.
Başabaş noktası analizi uygulanırken, mevcut fiyatın başabaş olamayacak kadar düşük olduğu fark edilebilir. Böyle bir durum meydana geldiyse, maliyeti yükseltmek en doğru adım olacaktır. Ayrıca, piyasanın dışında fiyat vermekten kaçınmak için diğer işletmelerin ne kadar ücret aldığını kontrol etmek de çok önemlidir. Malzeme veya işçilik maliyetinin sürdürülemez olup olmadığını saptamak için de yine başabaş analizi kullanılabilmektedir. Bu saptama durumunda, maliyetleri düşürürken kalite seviyesinin nasıl korunacağı konusunda araştırma yapmak akıllıca olacaktır.
Başabaş Noktasının Avantajları
Yöneticilerin temel iş kararlarını almak için başabaş noktasını kullanması, başabaş noktasının güvenilir bir finansal analiz aracı olduğunu kanıtlamıştır. Örnek olarak, bir şirketin kar elde edebilmesi için fiyatları belirlerken ve ihalelerde rekabetçi teklifler hazırlarken ölçüm tekniği kullanılabilmektedir.
Başabaş analizi ayrıca, yöneticilerin sabit ve değişken maliyetleri karşılamak için devreye girmesi gereken minimum düzeydeki satış miktarını tanımlamasına da olanak tanımaktadır. Başabaş noktası analizi, yöneticilerin gelecekteki talepleri değerlendirmek için kullanabilecekleri miktarı bilmelerine de olanak tanımaktadır. Başabaş noktası, hem sabit hem de değişken maliyetlerin uygunluğunun belirlenmesine de yardımcı olmaktadır. Esnek personel ve ekipmanla daha düşük bir sabit maliyet her zaman daha düşük bir başabaş noktasına yol açacaktır.