loader image
WhatsApp Destek
Balina

"Balina" terimi, büyük miktarda belirli bir kripto para birimini tutan bir kişiyi veya kuruluşu tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu tanım için kesin bir eşik yoktur ancak bazıları bir Bitcoin balinasının en az 1.000 BTC’ye sahip olması gerektiğini savunmaktadır. Bir balina, büyük miktarlarda alım satım yaparak piyasa fiyatları üzerinde önemli bir etkiye neden olacak kadar yeterli coini ya da tokeni olan bir kişi olarak da tanımlanabilmektedir.
Balina terimini her ne kadar zengin kişileri tanımlamak için kullanılsa da esas nokta bu kişilerin piyasaları etkileyebilecek konumda olmasıdır. Bu tür balinaların örnekleri arasında Pantera Capital, Fortress Investment Group ve Falcon Global Capital gibi yatırım grupları yer almaktadır.
Balinaların çoğu geleneksel kripto para birimi piyasalarında trade yapmazlar çünkü büyük emirlerin verilmesiyle borsada bulunan emir defterlerindeki hacim aşılabilir. Balinalar bunun yerine tezgah üstü ticareti (OTC) olarak bilinen borsalardan para alıp satarlar.
Proof of Stake (PoS) Blokzincirleri söz konusu olduğunda, balinalar zincir içi yönetim süreçlerinde önemli bir etkiye sahiptir. Daha fazla fon stake ettikleri için bu onlara daha fazla oy kullanma gücü sağlar. Bu tip zincirler için balinaların varlığı iyi bir durum olabilir. Bunun nedeni ağın balinalara verdiği teşviklerdir. Balinalar bu teşvikler sayesinde dürüst davranırlar, bu nedenle ağ büyür, ağ büyüyünce de kripto para biriminin değeri artar. Diğer bir yandan fonların balinalarda toplanması, gücün merkezileşmesine yol açabilir bu da bazıları için olumsuz bir etki oluşturabilir.
Bitcoin Balinası Nedir?
Bir Bitcoin balinası, büyük miktarda Bitcoin’e sahip kişi ya da kuruluşlara verilen bir ad ve bir kripto para birimi terimidir. Bu kişiler, para birimi değerlemelerini manipüle etme potansiyeline sahip oldukları kadar kripto para birimine sahiptirler.
Büyük Bitcoin sahiplerine “balina” denilir çünkü bunların gerçekleştirdiği hareketler daha küçük balıkların yüzdüğü suları rahatsız eder. 80-20 kuralına (Pareto ilkesi olarak da bilinir) göre, Bitcoin sahiplerinin en tepedeki %20'si, dolar cinsinden Bitcoin değerinin %80'inden fazlasına sahiptir. BitInfoCharts'a göre, 2021 yılının ilk çeyreği itibariyle sadece üç Bitcoin cüzdanı sirkülasyonda bulunan tüm Bitcoin'in %718'ine ve yaklaşık 74 milyar dolarlık bir değere sahiptir. İlk 100 cüzdan ise 342 milyar dolar değerindeki tüm Bitcoin'in yaklaşık üçte birini elinde bulundurmaktadır.
Balinalar, özellikle bir hesapta hareketsiz duruyor ve likiditeyi düşürüyorsa bu durum fiyat oynaklığına sebep olabilir bu nedenle, servetin yoğunlaşması Bitcoin için bir sorun olabilir. Balinalar tarafından aynı anda büyük miktarda Bitcoin hareket ettirilirse oynaklık daha da artacaktır. Eğer satıcı fiat para birimi için Bitcoin satmaya çalışıyorsa, likidite eksikliği ve büyük işlem boyutu diğer piyasa katılımcıları işlemi gördüğü ve aynı zamanda satmaya çalıştığı için, bir yangın satışı yaratarak Bitcoin fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir.
Büyük hissedarlar, dikkatleri üzerlerine çekmemek için varlıklarını uzun bir süre boyunca daha küçük miktarlarda satmaya çalışabilirler bu durum ise fiyatlar üzerinde beklenmeyen değişikliklere sebep olabilmektedir. Bu değişiklikler yukarı ya da aşağı yönlü olabilmektedir ve bu durum piyasa içerisinde bozulmalara sebep olmaktadır. Balinalar küçük balıklar arasında spekülasyon için koşullar yaratır, bu da fiyatların altında yatan temellere bağlı olmadığı bir kısır döngüye neden olabilir.
Bitcoin Balina Örnekleri
Bitcoin hesap sahiplerinin adları açık değildir fakat ana defter tüm adresleri ve işlemleri gösterir. Bu sebeple bazı Bitcoin balinalarının kimlikleri hakkında kesin olarak tahminde bulunabiliriz. Muhtemel adaylar ise aşağıda sıralanmıştır.
Satoshi Nakamoto
Satoshi Nakamoto’nun gizemi tam olarak çözülemedi fakat son zamanlarda hikayesi birkaç kez değiştirildi. "Gerçek" Satoshi Nakamoto için muhtemel bir aday, kripto para birimini arkadaşı Dave Kleiman'ın yardımıyla icat ettiğini iddia eden Avustralyalı bir işadamı olan Craig Wright.
Wright 2019'da, Kleiman tarafından raporlanan 1.1 milyon Bitcoin’inin yarısı için dava edildi. Ayrıntıları oldukça karmaşık olan dava Wright ve Nakamoto'nun gizli doğası nedeniyle daha da karmaşık hale geldi fakat Wright'ın 1 milyon Bitcoin'i varsa, kesinlikle en iyi üç Bitcoin balinaları arasına girdi.
Winklevoss İkizleri
The Social Network filminde Armie Hammer tarafından oynanan Cameron ve Tyler Winklevoss, erken Bitcoin benimseyenleri, hayranları ve evangelistleriydi. 100.000'den fazla Bitcoin bulundurdukları ve bu Bitcoinlerin onları ilk üç balina listesine soktuklarına değiniliyor.
Tim Draper
Amerikalı bir risk kapitalisti olan Tim Draper; Draper Fisher Jurvetson, Draper University, Draper Venture Network, Draper Associates ve Draper Goren Holm şirketinin kurucusudur.
Draper; Baidu, Hotmail, Skype, Tesla, SpaceX, AngelList, Twitter, DocuSign, Coinbase, Robinhood, Ancestry.com, Twitch ve Cruise Automation'a yatırım yapmıştır. Ayrıca, kendisi Bitcoin erken bir yatırımcılarındandır. Her biri 6 dolara yaklaşık 42.000 Bitcoin satın alarak bunları şu anda feshedilmiş Mt Gox borsasında depolamıştır. Mt Gox hacklendikten sonra Draper tüm mal varlığını kaybetmiştir. Yine de şu andaki mevcut hisseleri ise onu tüm bitcoin yatırımcılarının ilk %15'ine yerleştirmektedir.
Barry Silbert
Barry Silbert, 75'ten fazla Bitcoin ile ilgili şirkete yatırım yapan Digital Currency Group'un CEO'su ve kurucusudur. Sahip olduğu 48.000 Bitcoin ile balinalar arasında yer almaktadır.