loader image
WhatsApp Destek
Bağlanma Eğrisi-Bonding Curve

Bağlanma eğrisi (Bonding Curve), belirli bir varlığın fiyatı-talep ilişkisini tanımlayan matematiksel bir eğri olarak açıklanmaktadır.
Bağlanma eğrisi kavramı, sınırlı miktarda (Bitcoin gibi) satın alınan mevcut bir varlığın, bir sonraki alımları için daha fazla ödemeyi gerektirmesi anlamına gelmektedir. Fiyatta gerçekleşen bu artışın sebebi, mevcut varlık birimlerinin sayısının azalmasıdır. Böylelikle bu mekanizmadan beklenti ilk öncelikle yatırımcılara kar elde ettirmesidir.
Kripto para birimi dünyasında yaşanan bir diğer şey ise, bağlanma eğrisi sözleşmelerinin oluşturulmasıdır. Bu sözleşmeler, kripto para birimi borsalarından bağımsız olan tokenlar için bir pazar oluşturan akıllı sözleşmelerdir.
Bağlanma eğrisi sözleşmeleri, Ether'deki token fiyatını hesaplar ve ödemeden sonra ihraç eder, ayrıca Ether ile ödeyerek tokenları da kullanıcılara satar. Her iki durumda da akıllı sözleşme ortalama fiyatı hesaplar ve bu fiyatı esas alır.
Oluşturulabilecek bu tür tokenların sayısında kesin bir sınırlama yoktur; bunun yerine, mevcut Ether miktarı ve fiyat eğrisi piyasada kaç tane token olabileceğini sınırlar. Bağlama eğrisi sözleşmeleri, verilen token sayısı arttıkça her bir tokenın fiyatının artmasını sağlar.