loader image
WhatsApp Destek
Astroturfing

Astroturfing veya astroturf; bir kişi, ürün veya politika için yapılmış geniş çaplı bir destek bulunmamasına rağmen, böyle bir desteğin var olduğu izlenimini yaratmayı amaçlayan eylemler bütünüdür. Bu tartışmalı uygulama, pazarlama ve halkla ilişkiler mesajlarının doğal olarak meydana geliyormuş gibi görünmesini sağlayarak güvenilirlik ve özgünlük elde etmeye çalışmayı içerir.
Astroturf, hem politik grupların hem de özel işletmelerin tercih ettiği bir teknik olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Dikkate değer bir örnek vermek gerekirse, tütün endüstrisinin sahte Ulusal Sigara İçenler İttifakı lobi grubu kurmasını örnek verebiliriz.
İnternetin patlamasıyla birlikte Astroturfing çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Artık hemen hemen her kuruluş, sahte çevrimiçi kimliklerden oluşan geniş bir ağı kolaylıkla kurabilir ve kuruluşun dikte ettiği her türlü içeriği yayınlamaya yönlendirilebilir. Gelişmiş "kişilik yönetimi" yazılımı, bu kimliklerin her birini kendi IP adresleri ve yapılandırılmış çevrimiçi geçmişleri ile donatabilir.
Son zamanlarda Astroturfing konusunda farkındalık artıyor ve bunun yanında paralel olarak uygulama ile ilgili itibar riskleri de artıyor. Pek çok hükümet, bu tarz sıkıntılara engel olmak için yasa çıkarmıştır. Bazı ülkeler blog yazarlarının, sosyal medya kullanıcılarının ve influencerlerin sponsorlu bir içeriği bir #ad etiketiyle işaretlemesini şart koşmaktadır.
Kripto Paralarda Astroturfing
Astroturf tekniği, insanların en çok tercih ettiği favori kanallar olan Telegram ve Discord’u kullanarak ICO'lara yani yapılan ilk para teklifine insanların ilgisini çekmek için düzenli olarak kullanılmıştır. Astroturf faaliyetlerinin yaygın belirtilerinden biri de Telegram ve Discord topluluk üyeliğinde gerçekleşen son derece hızlı büyüme sayılabilir. Bunun yanında kullanıcıların Twitter ve diğer sosyal ağlardaki profillerin gerçekliğini "denetlemesine" olanak tanıyan birkaç araç bulunmaktadır. Buna rağmen astroturf, kripto topluluğunda yaygın şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Şu anda neredeyse tamamen kripto endüstrisi için özel olarak tasarlanmış astroturf kampanyaları yürütmeye adanmış düzinelerce pazarlama şirketi olduğu düşünülmektedir.