loader image
WhatsApp Destek
ASIC

Application-Specific Integrated Circuit ya da kısaca ASIC’in Türkçe karşılığı “uygulamaya özel tümleşik devre” demektir. Türkçe karşılığından da anlaşılacağı üzere özel olarak tasarlanmış entegre devreleri ifade etmektedir. Bilgisayarlarımıza ve mobil cihazlarımıza güç veren CPU'lar gibi genel amaçlı devrelerin aksine, belirli bir kullanım durumuna hizmet etmek üzere tasarlanmışlardır.
Basit hesaplama işlemleri için genel amaçlı bir CPU gücü yerine ASIC kullanmak çok daha basit ve verimli bir alternatiftir. ASIC kullanmak hem maliyet hem de enerji açısından tasarruf sağlar.
Kripto Paralarda ASIC
Kripto para birimleri dünyasında ASIC terimi, Bitmain ve Halong Mining gibi şirketler tarafından geliştirilen ve düzenli olarak iyileştirilen özel donanımları ifade etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu donanımlar, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliğini yapmak üzere tasarlanmıştır. Buna rağmen ASIC kullanılarak etkili bir şekilde çıkarılamayan coinler de mevcut. ASIC ile madenciliği yapılamayan coinlere ASIC'e dirençli kripto para birimi denilmektedir.
ASIC Cihazları Ne İşe Yarar?
ASIC cihazları, kripto para madenciliği (mining) için ihtiyaç duyulan hash gücünü sağlar. Ancak her sene cihazlarını yenileyecek ve binlerce ASIC alacak belirli sayıda şirket vardır. Bu da, bu şirketlerin mining konusunda merkezileşmesine neden olmuştur. Yani piyasadaki hash gücünün çoğunluğu bu şirketlere aittir. Mining (madencilik), geçerli bir hash çıktısı üretilinceye kadar sayısız hash işlevi gerçekleştirilen bir süreçtir. Geçerli bir hash bulan bir madenci, bunu çalışmalarının kanıtı olarak gösterir. Bu da onlara bir sonraki işlem bloğuna geçme ve blok ödülünü alma hakkı verir.
ASIC'ler her ne kadar verimli olsalar da belirli bir kullanım alanıyla sınırlı olmaları, onları başka işlemler için işe yaramaz hale getirir. Bitcoin madenciliğinde kullanılan bir ASIC, benzer fonksiyonlarda kullanılmak dışında başka bir işe yaramayacaktır. Dahası, ASIC teknolojilerinin gelişmesiyle her sene daha iyi bir model piyasaya sürülmektedir. Bu nedenle ASIC’ler hızla eskimekte ve kripto para madenciliği rekabete dayalı bir piyasa olduğundan eskiyen ASIC’ler işlevsiz hale gelmektedir.