loader image
WhatsApp Destek
API

Kısaltması API, Türkçe karşılığı “Uygulama Programlama Arayüzü” anlamına gelen Application Programming Interfrace, iki uygulamanın birbirleri arasında bilgi paylaşmasına yardımcı olan bir arayüz programıdır.
Uçak bileti karşılaştırma siteleri, API’ların nasıl kullanıldığına dair güzel örneklerdir. Örneğin bir uçak bileti sitesine girdiniz ve gitmek istediğiniz yeri seçtiniz. Bu site API’larını kullanarak servis sağlayıcılarından bilgi toplamaya başlar. Daha sonra sizin önünüze bilet fiyatları ve hangi havayollarının bu biletleri sattığının bilgisini sunar. Uçak bileti karşılaştırma sitesinin arka planda diğer havayollarından bilgi almasına yardımcı olan programa API adı verilir.
Open API, internal API, partner API ve composite API şeklinde farklı kullanım amaçlarına yönelik farklı API türleri vardır.
API’lar Ne için Kullanılabilir?
API'ler, farklı yazılım parçalarının etkileşime girmesi gereken her yerde kullanılmaktadır. Verilerin kullanılabilir kılınması bahsi geçen iş için de faydalı olduğundan, bu API’ların birçoğunun kullanımı ücretsizdir.
En çok API kullanan şirketlerden biri Google. Pek çok farklı alanda hizmet veren Google, API’lar sayesinde farklı sitelerin veri akışına da yardımcı olur. Örneğin, siparişinizi harita üzerinden aktif olarak takip edeceğiniz bir program geliştirmek istiyorsunuz. Normalde bunu yapabilmek için sıfırdan GPS sisteminin kodlanması gerekmektedir. Ancak Google Maps API ile bunu yapmanıza gerek yoktur. Bu sayede GPS sistemi kodlamak yerine uygulamanızın diğer kısımlarını geliştirmeye zaman ayırabilirsiniz. API kullanımı uygulama geliştiricilerin hem zaman hem de paradan tasarruf etmesini sağlar.
Kripto Para Dünyasında API Kullanımı
API kullanımı kripto para dünyasında da oldukça yaygın. Örneğin kripto para borsaları, piyasa durumu ile ilgili güncel bilgileri kullanıcılarına sunabilmek için API’lardan yararlanmaktadır. Öte yandan Blockchain, Bitcoin cüzdan işlemlerinde kullanılan, piyasa ile ilgili bilgi almanıza yarayan ve işlem bilgilerinin sizlerle paylaşmasını sağlayan birçok farklı API’ı ücretsiz bir şekilde sunmaktadır.