loader image
WhatsApp Destek
Threshold Network Token (T) Nedir?

Threshold (T), Keep ve NuCypher tarafından gerçekleştirilen ve iki merkeziyetsiz ağ arasındaki bir zincir üstü birleşmenin sonucunda ortaya çıkmış ilk ağdır. Threshold, en basit tanımıyla, bir genel blok zincir kullanırken bilgilerinizi ve dijital varlıklarınızı gizli tutmanın yoludur. Threshold ağının amacı, akıllı sözleşmelerin özel şifreli verilere erişmesine ve bunları yönetmesine olanak sağlamaktır.
Hem Keep hem de NuCypher, eşik kriptografisi (threshold cryptography) kullanarak halka açık bir blok zincirinde kullanıcı egemenliğini garanti etmeye odaklanmış projelerdi. Şimdi bu ikisinin birleşmesiyle ortaya çıkan Threshold (T token) ağı, Keep'in altyapısı ve NuCypher'ın gizlilik araçları ile kullanıcılara dijital varlıklarını gizli ve güvenli tutmaları için entegre bir yol sunuyor.
Bu birleşik ağın merkezinde, Keep'in zincir dışı kapsayıcılar aracılığıyla özel verileri şifreleme, depolama ve iletme becerisi yer alır. Kullanıcılar bu zincir dışı kapsayıcılara, yani keeplere, gizliliklerinden ve ağın şeffaflığından ödün vermeden akıllı sözleşmelerle erişebilir.
Keep’in sağladığı bu altyapıya ek olarak Threshold (T) ağı, NuCypher'ın popüler gizlilik araçlarını çalıştırır. Bu araçlar farklı ortamlarda gizli bilgilerin yönetilmesini, hassas bilgilere erişim verilmesini veya erişimin iptal edilmesini ve şifrelenmiş verilerin ifşa edilmeden işlenmesini sağlar. Threshold ağı, NuCypher'ın Proxy Yeniden Şifreleme araçlarına da sahiptir. Bu araçlar, şifre çözme haklarını delege eder.
Threshold (T) aynı zamanda topluluk odaklı bir ağdır ve bu yüzden hem Keep hem de NuCypher kullanıcılarının da katılımıyla Threshold DAO oluşturulmuştur.
Bütün bu özellikleriyle Threshold (T), yalnızca mevcut iki gizlilik odaklı ağın sağlayabildiği kapsamlı bir araç setiyle kullanıcı egemenliğini güçlendiren yekpare bir çözümdür. Threshold ağı, tıbbi uygulamalardan sosyal medyaya kadar birçok alanda yeni nesil merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.
T token projesi
T token, Threshold (T) ağının yerel fayda tokenıdır. T token, ağda düğüm stake etmek için kullanılabileceği gibi gelir elde etmek için kapsama havuzlarına (coverage pools) da kilitlenebilir. T token aynı zamanda sahiplerine ağın yönetişiminde de söz hakkı verir. Yani T token sahipleri, Threshold ağının geleceği için alınacak kararlarda Threshold DAO aracılığıyla oy kullanabilir.
Threshold (T) projesinin kurucuları kimlerdir?
Yazının başında da belirttiğimiz gibi, Threshold (T) ağı Keep ile NuCypher’ın birleşmesi ile oluşturuldu. Yani Threshold ağının kurucuları, Keep’in kurucusu Matt Luongo ile NuCypher kurucuları MacLane Wilkinson ve Michael Egorov’dur.
Birleşme fikri Şubat 2021’de ortaya atılmış, Haziran 2021’de ise her iki platformun da topluluk üyeleri ve token sahipleri tarafından onaylanmıştır.
T token istatistikleri
Threshold ağının yerel fayda ve yönetişim tokenı olan T token, 2022 başında piyasaya çıkmıştır. Toplam ve dolaşımdaki T token arzı 10.000.000.000 T tokendır.
Threshold (T) projesini özel yapan nedir?
Threshold (T), iki merkeziyetsiz ağın (Keep ve NuCypher) zincir üstü birleşmesiyle ortaya çıkmış ilk ağdır. En önemlisi, Threshold ağı, özel veriler ve genel blok zincirleri arasında bir köprüdür çünkü Threshold ağı düğümleri, akıllı sözleşme çağrılarına yanıt vererek hareket edebilir.
Threshold (T) aynı zamanda topluluk odaklı bir ağdır. Topluluğu, Threshold DAO ile ağ kararlarına dahil eder. Aslında bu şaşırtıcı değil çünkü Threshold ağını oluşturan birleşme de Keep ve NuCypher topluluklarının kararıyla gerçekleşmiştir.
Threshold (T) projesini özel yapan bir başka unsur ise şudur: Keep'in ana ürünü, Bitcoin (BTC)kripto para birimini Ethereum (ETH)ekosistemine getiren tBTC köprüsüdür. Ancak bunun iyi çalışması için en az bin düğüm gerekir. NuCypher ise eşik kriptografisinde uzmanlaşmıştır ve güçlü düğüm katılımına sahiptir. Bu ikisinin kaynaklarını birleştirmek, daha güçlü bir ağ ve daha büyük bir pazar payı yaratır.
T token nasıl alınır?
T token güvenilir kripto para borsalarıüzerinden alınıp satılabilir.
Threshold (T) Sıkça Sorulan Sorular
Threshold (T) nedir?
Threshold (T), Keep ve NuCypher ağlarının birleşmesiyle oluşmuş ve halka açık bir blok zinciri kullanırken bilgilerinizi ve dijital varlıklarınızı gizli tutmayı sağlayan bir ağdır.
Threshold DAO nedir?
Threshold DAO, Threshold (T) ağının yönetimini demokratikleştiren bir merkeziyetsiz otonom organizasyondur.
T token ne işe yarar?
T token, Threshold (T) ağında staking ve yield farming için kullanılabileceği gibi yönetişimde de sahiplerine söz hakkı tanır.