loader image
WhatsApp Destek
origin-protocol
Origin Protocol (OGN)
Rank: 351
$ 0.10784
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00000634
Piyasa değeri
$ 54.27 M
Hacim
$ 7.93 M
24s Değişim
1.19%
Toplam Arz
1,000.00 M OGN

Origin Protocol (OGN) Nedir?

Origin Protocol, uygulama aracılığıyla piyasa aktörlerinin eşler arası (P2P) mal ve hizmet ticaretini sağlamakla görevli bir ağ olarak çalışmaktadır. Protokolün platformu olan Origin Commerce Platform ise aracılara bağlı kalmadan Ethereum (ETH) blok zinciri ve Interplanetary FS (IPFS) kullanarak kapsamlı bir online piyasa oluşturmayı amaçlamaktadır.
Platform, alıcı ve satıcıların erişim sağladığı, mevcut listeleri kontrol edebilecekleri, araştırma yapabilecekleri ve daha birçok işlemi gerçekleştirebilecekleri merkeziyetsiz bir alan oluşturmaktadır. Böylece, parçalara ayrılmış oluşumların işleme konması kolaylaşmaktadır.
Origin Protocol, yüksek işlem maliyetleri, şeffaflığın az olması, yenilik eklemenin güçlüğü ve merkezi olma gibi sorunlara çözüm sunmaktadır. Böylece mevcut online pazarı ileriyeye taşımayı hedeflemektedir. Protokol, alıcı ve satıcıların işlerini kolaylaştırmak için teşvik seçenekleri sunan, merkeziyetsiz bir ortam sağlamaktadır.
Origin Protocol Kimler Tarafından Kuruldu?
Origin Protocol ekibi, blok zincir dünyasına ilgili farklı ülkelerden projeye dahil olan katılımcılardan oluşmaktadır. Merkezi San Francisco'da bulunan Origin Protocol’un, dünyanın farklı yerlerinde farklı yatırımcıları bulunmaktadır. Ancak temel olarak protokol, 2017 yılında Josh Fraser ve Matthew Liu tarafından kurulmuştur.
Kurucu ortaklardan Matthew Liu, deneyimli bir yazılım mühendisidir. YouTube’un en eski ürün yöneticilerinden olmasının yanı sıra Liu, sonunda milyarlarca dolarlık bir reklamcılık işi kuran YouTube’un para kazanma ekibinin kurucu üyeliğini de yapmıştır. Ethereum crowdsale'e yatırım yaptıktan sonra ise kripto para birimleriyle ilgilenmeye başlamıştır. Liu, o zamandan beri blok zincir ve token projelerine yatırım yapmaktadır.
Josh Fraser ise, Origin Protocol platformunu kurmadan önce üç farklı şirketin kuruculuğunu yapmış bir isimdir. Girişimci, on yılı aşkın bir süredir de aktif şekilde kripto piyasasında bulunmaktadır. Fraser, buna ek olarak, sosyal ağ platformu Eventvue’de CTO olarak çalışmıştır.
Origin Protocol Nasıl Çalışır?
Origin Protocol, geliştiricileri ve işletmeleri block zincir üzerinde merkeziyetsiz pazarlar oluşturmaya teşvik eder. Origin Commerce Platform aracılığıyla kullanıcılar, alışıldık yüksek gaz ücretlerine takılmadan ürünlerini listeleyebilir. Platform, aynı zamanda kullanıcıların teklifleri ve listelemeleri görebilecekleri, puan ve inceleme bırakabilecekleri bir topluluk işlevi de görmektedir.
Origin Protocol, alıcılara ve satıcılara işlemlerini kendilerinin yönetme ve düzenleme olanağı tanır. Alıcılar ve satıcılar aralarında anlaşırsa işlemlerinde takma isim kullanabilirler.
Origin Commerce Platform’da kimlikler, daha sonra sosyal medya hesaplarında da kullanılabilecek ortak anahtarlar aracılığıyla doğrulanabilir. Platform ayrıca güvenilir üçüncü taraflardan doğrulamalara da izin verecek.
Origin Commerce Platform’un tamamı açık kaynaklı olan üç ana bileşeni vardır:
Origin-etkin kullanıcı uygulamaları
Origin geliştirici altyapısı
Origin protokolleri
Origin-etkin Kullanıcı Uygulamaları
Origin dApp, ağdaki alıcıların ve satıcıların iş yapmasına olanak tanıyan bir tüketici pazar yeri ürünüdür. Kullanıcılar, Origin Mobile uygulamasına veya bir Ethereum cüzdanına ve web3 özellikli bir tarayıcıya sahip olmaları koşuluyla bu Origin pazar yeri uygulamasını kullanabilir.
Origin dApp’te satıcılar listeleme yapabilir, tekliflerinin kullanılabilirliğini düzenleyebilir ve ödeme onaylayabilir. Alıcılar ise, Origin pazar yeri DApp'te gösterilen tüm mal ve hizmetlerin tam bir listesine bakabilir ve satın alma yapabilir.
Origin DApp, Origin ağında hafif bir istemci hizmeti görmektedir. Ön uç kodu, açık IPFS ağında saklanabilir ve dağıtılabilir.
Origin Geliştirici Altyapısı
Blok zincir ve dağıtılmış teknolojiler, geliştiricilerin büyük bir kısmı için yeni ve birlikte çalışmak bakımından zordur. Origin üçüncü taraflar için geliştirme sürecini basitleştiren kullanımı kolay geliştirici kitaplıkları yayımlamayı planlamaktadır. Bu sayede platform, blok zincir programlamaya aşina olmayan geleneksel web ve mobil teknolojileri bünyesine çekmeyi umuyor.
Origin protokolleri
Origin protokolleri, kullanıcı kimliği oluşturma, listeleri paylaşma ve eşler arası işlemleri de göstermek üzere çoğu pazar yeri özelliği için açık kaynak standartlarını kapsamaktadır. Temel olarak protokoller, pazar yeri sözleşmesindeki kullanıcılar, listeler ve diğer verilerden oluşan paylaşıma açık bir veri katmanı işlevi görmektedir.
Origin Protocol’ün Hedefleri
Origin ağı aşağıdaki özelliklere sahip büyük ölçekli bir ticaret ağını etkinleştirmeyi amaçlamaktadır:
Airbnb, Craigslist, Postmates vb. gibi büyük şirketlerden bireysel alıcılara ve satıcılara doğrudan finansal değer (kayıt, işlem ve hizmet ücretleri) aktarımı,
Söz konusu şirketlerden tüm ekosisteme dolaylı finansal ve stratejik değerin (özel olarak toplanan müşteri ve işlem verileri siloları) aktarımı,
Ağın büyümesine yararı dokunan pazar katılımcıları için yeni finansal değer yaratma,
Şeffaflığı ve işbirliğini teşvik etmek üzere açık, dağıtılmış ve paylaşılan bir veri katmanı üzerine kurulmak,
Dünyanın dört bir yanındaki alıcıların ve satıcıların güçlükle yaptığı para birimi dönüştürmelerini kolaylaştırmak ve bu alıcılar ile satıcıların vergiler olmadan birbirleriyle iş yapmasına anında imkan sağlamak,
Merkezi bir şirketin veya hükümetin, iş yapma konusunda keyfi bekletmesine ve çoğu zaman zahmetli kurallar dayatmasına karşı kişisel özgürlüğü teşvik etmek.
Origin Protocol Neden Farklı?
Origin Protocol, ticaretle uğraşanlar arasında P2P ağı sağlayarak ve geleneksel aracıları ortadan kaldırarak, merkeziyetsiz bir pazar ekonomisi altyapısını oluşturmayı hedeflemektedir. Origin ağının ana gayesi, kullanıcıların ürünlerini sunacakları dağıtılmış sistemler oluşturmaktır. Böylece ağ, alışverişte üçüncü tarafları ortadan kaldırarak gereksiz maliyetleri önleme amacı gütmektedir.
Geleneksel ticaretin aksine aracıların ortadan kalkması hem alıcıyı hem de satıcıyı sevindiren bir gelişme olacaktır. Büyük şirketlerin sisteme entegre olmasıyla e-pazarın gelişmesi ticareti başka bir boyuta taşıyacaktır. Bu da aslında Origin Protocol’ü diğerlerinden farklı kılıp son derece inovatif yapmaktadır.
Dolaşımda Kaç Origin (OGN) Var?
Origin Protocol; teşvik sistemi, stake etme, yönetişim ve ödeme gibi işlemler için OGN token kullanmaktadır. Toplam OGN arzı 1.000.000.000 token olarak sabitlenmiştir. Aralık 2021 itibarıyla dolaşımdaki OGN arzı ise 388,570,732.54 olarak gözükmektedir.
Origin Ağı Güvenli mi?
OGN token Ethereum Blok Zinciri tabanlıdır ve ERC-20 standardında çalışmaktadır. OGN, ERC-20 token prosedüründe herhangi bir cüzdanda saklanabilir. Protokol, eşler arasındaki veri akışlarını güvenli kılmak ve veri bütünlüğünü elde etmek için Interplanetary FS (IPFS) kullanmaktadır.
Origin Protocol (OGN) Nereden Alınır?
Türkiye’de, Türk Lirası ile Origin Protocol tokeni (OGN) satın almak zannedilenin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ihtiyaç duyulmadan OGN satın alabilirsiniz.
origin-protocol
Origin Protocol (OGN)
Rank: 351
$ 0.10784
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00000634
Piyasa değeri
$ 54.27 M
Hacim
$ 7.93 M
24s Değişim
1.19%
Toplam Arz
1,000.00 M OGN