loader image
WhatsApp Destek
orchid-protocol
Orchid Protocol (OXT)
Rank: 385
$ 0.082696
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00000485
Piyasa değeri
$ 48.93 M
Hacim
$ 2.18 M
24s Değişim
0.6%
Toplam Arz
1,000.00 M OXT

Orchid (OXT) Nedir?

Orchid Labs 2017 yılında kurulmuştur ve Orchid tokenı (OXT) 2019 yılında çıkartmışlardır. Orchid tokenı Ethereum blokzinciri üzerinde inşa etmişlerdir. Projenin amacı kullanıcılara sanal özel ağ (VPN) hizmeti vermektir. Ödeme yöntemi olarak ise Orchid token (OXT) ile yapmayı hedeflemektedirler. Orchid, kendisini “dünyanın ilk teşvikli, eşler arası gizlilik ağı” olarak tanımlamaktadır. Orchid’in sembolü OXT’dir.
Orchid(OXT), bilgisayarın var olan IP (Internet Protocol) adresini bir VPN aracılığıyla değiştirerek çalıştırmaya ve kullanımını ilgi çekici hale getirmeyi hedefleyen bir yazılımdır. Web trafiğini yönetmek için geniş kitlelerce kullanılan VPN’ler (sanal özel ağ), kullanıcıların oluşturdukları verilerin internette nasıl hareket ettiğini değiştirerek tarama ve veri aktarımlarıyla ilgili ayrıntıları gizlemelerini sağlamaktadır.
Orchid’in Ekibinde Kimler Yer Alıyor?
Orchid’i hayata geçiren Orchid Labs 2017 yılında Stephen Bell, Jay Freeman, Gustav Simonsson Brian, J. Fox, ve Steven Waterhouse tarafından kuruldu. Kurucuların özgeçmişlerine baktığımızda açık kaynaklı yazılım, teknoloji yönetimi, Blokzincir yatırımı, uygulama paketi yönetimi ve güvenlik alanlarında tecrübeli olduklarını görmekteyiz. Orchid tokenda ise tüm bu deneyimleri bir araya getirmeyi hedeflemişlerdir.
Projenin kurucuları arasında yer alan Steven Waterhouse, kripto paralara olan yatırımlarıyla isminden söz ettiren kripto para odaklı risk sermayesi şirketi Pantera Capital'i kurdu. Jay Freeman, Apple cihazları için Apple App Store'a bir alternatif olan Cydia'yı yarattı. Brian Fox, ABD bankası Wells Fargo'da ilk interaktif çevrimiçi bankacılık sistemini yarattı ve Gustav Simonsson ise Ethereum 2015 yılında piyasaya sürüldüğünde Ethereum ağı için temel güvenlik geliştiricilerinden biriydi.
Orchid Nasıl Çalışır?
Orchid platformunda iki taraflı bir ticaret söz konusudur. Bandwidth (bant genişliği) kullanıcıları ve bandwidth satıcıları. Bandwidth’den faydalanmak isteyenler OXT token ödeyerek VPN’e bağlanabilirler. Satıcılar ise bunun karşılığında OXT token kazanmaktadırlar.
Kullanıcılar açısından özellikle de yerel ağları atlatmak isteyen kullanıcılar için faydaları olabilir ancak VPN’ler yine de kullanıcılar için güvenlik sorunu yaratabilir. Özellikle kullanıcılar, VPN sağlayıcılarının verilerini çalmayacağına, başka bir şekilde uygunsuz bir şekilde erişmeyeceğine, tehlikeye atmayacağına veya veriler üzerinden para kazanmayacağına güvenmelidir. Orchid, buna çözüm olarak sanal özel ağın (VPN) çalışmasını Ethereum Blokzincir’indeki bir kullanıcı ağına ileterek çözüm sağlamayı hedeflemektedir. Daha spesifik olarak değerlendirdiğimizde, kullanıcıların uygulamalara ve web sitelere göz atarken bir veri bırakmasını önlemek için tasarlanmış bir uygulama geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu sağlayabilmek için Orchid, bant genişliğine ihtiyaç duyan kullanıcıları, band genişliğini satmak isteyen satıcılarla bir araya getirir. Orchid’in OXT kripto para birimi, bu alıcılar ve satıcılar arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılır. Bu eşler arası bağlantı daha sonra şifrelenir ve satıcının internet sunucuları aracılığıyla gönderilir. Bu, kullanıcının kendi internet kullanımı etkinliklerini izleyemediği anlamına gelir. Kullanıcıların bilgileri üçüncü şahıslardan daha fazla gizlenir.
Orchid Neyi Amaçlıyor?
Orchid’in hedefi kullanıcıların herhangi bir katılımcı sağlayıcıdan bandwidth (bant genişliği) satın almasına olanak sağlamak ve ödemeyi OXT token üzerinden yaparak internetteki erişim engelini ortadan kaldırmaktır. Aynı zamanda Blokzincir tabanlı, eşler arası bir VPN hizmeti olması ve ağın merkezi olmayan yapısı ile kullanıcıların internette gezinirken güvenliklerini ve mahremiyetlerini korumalarına olanak tanımaktadır.
Orchid’in Neden Bir Değeri Var?
Orchid (OXT), hizmetlerin Orchid platformunda fiyatlandırıldığı para birimidir. Yani, kullanıcıların uygulama içinde hizmetlerini aktif hale getirdiklerinde bunu takas etmeleri gerekir. Orchid’in hizmetlerine erişmek ve güvenli bir şekilde virtual private network (VPN) aracılığıyla internete bağlanmaları için kullanıcıların Orchid tokenı bir cüzdanda tutması gerekmektedir. Orchid uygulaması, bant genişliğini tükettikçe ödemeleri otomatik şekilde düşmektedir. Bant genişliği satmak isteyen kullanıcılar için de bu işlemler gereklidir. Bant genişliği tekliflerinden yararlanıp rekabet edebilmek için kullanıcıların OXT’yi “stake etme” (oxt tokenlerini satmayacağına dair söz vermek) adı verilen bir süreç olan özel sözleşmelerle kilitlemesi gerekir. Orchid müşterisi, satıcıları kilitlediği (stake etmek) OXT miktarına göre ağırlıklandırır. Bu, bir kullanıcı hesabında ne kadar fazla OXT bulundurursa kullanıcılara bant genişliği sağlamak ve OXT kazanmak için seçilme şansının o kadar yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Orchid (OXT) geleneksel stake modelinden daha farklıdır. Alıcılar yalnızca satıcılara bant genişliği sağladıkları için ödeme yaparlar.
Orchid Token (OXT) Neden Kullanılır?
Orchid platformu, dijital verilerini kontrol altına almak, bilgilerini güvenli bir şekilde tutmak isteyen kişiler için ilgi çekici gelebilir. Böylelikle kendisine ait olan bilgileri üçüncü şahıslardan uzaklaştırmış olurlar. Yatırımcılar, internetin geleceği hakkında merkezi olmayan, özel olacağına inanmaları halinde OXT satın alıp portföylerine ekleyebilirler.
Orchid Token Ekonomisi
OXT, 1.000.000.000 (1 milyar) adet arza sahiptir ve dolaşımdaki arz 591.544.728 (591 milyon) adettir. Orchid’in piyasa değerine baktığımızda ise 4 milyar TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.
Orchid Tokeni Nerede Saklayabilirsiniz?
OXT’ye yatırım yaptıktan sonra sepetinizde bulunan OXT’leri güvenle saklamak için güvenli bir yere ihtiyaç vardır. OXT’lerinizi bir cüzdanda tutmak her zaman en güvenlisidir. Orchid, Ethereum blokzincirinde yer alan bir tokendir, yani elinde OXT tutan kullanıcılar bir Ethereum cüzdanında tutabilrler. Mobil uygulama ve web cüzdanları işlemleri kolaylaştırabilir ancak cüzdanlar daha güvenli ve uzun vadeli depolama için en uygun olanıdır.
orchid-protocol
Orchid Protocol (OXT)
Rank: 385
$ 0.082696
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00000485
Piyasa değeri
$ 48.93 M
Hacim
$ 2.18 M
24s Değişim
0.6%
Toplam Arz
1,000.00 M OXT