loader image
WhatsApp Destek
elrond-erd-2
MultiversX (Elrond) (EGLD)
Rank: 41
$ 43.49
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00255153
Piyasa değeri
$ 1.04 B
Hacim
$ 17.41 M
24s Değişim
0.36%
Toplam Arz
24.66 M EGLD

Elrond eGold (EGLD) Nedir?

Elrond (EGLD), basitçe tanımlamak gerekirse, hem merkeziyetsiz uygulama (dApp) geliştiricileri hem de kurumsal çözümler için fayda sağlayan ucuz, verimli ve ölçeklenebilir bir blok zincir ağıdır.
Elrond blok zinciri, dağıtılmış uygulamalar ve işletmeler için merkeziyetsizlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Proje, zincirler arası birlikte çalışabilirlik, geliştirici desteği ve maksimum operasyonel verimlilik elde etmeye odaklanmaktadır. Elrond Network, kendisini “internet ölçeğinde bir blok zincir” olarak adlandırıyor. Bu, diğer blok zincir ağlarının nispeten düşük veriminin aksine, Elrond’un büyük internet platformlarıyla eşit düzeyde işlem hacmini idare etmek üzere tasarlandığı anlamına geliyor. Elrond Network ekibi, ağlarının saniyede 15 bin işlemi işlem başına yalnızca bir sente gerçekleştirebileceğini iddia ediyor. Bitcoin (BTC)ağının saniyede ortalama 7 işlem gerçekleştirebildiği göz önüne alınırsa bu çok büyük bir sayı.
Elrond Network (EGLD), bu olağanüstü ağ verimliliğine, Secure Proof-of-Stake (Güvenli Hisse Kanıtı - SPoS) konsensüs mekanizması, gelişmiş bir parçalama (sharding) teknolojisi, Elrond Network’ün yerel coini eGold (eGLD) ve doğrulayıcı ağ yapısını yenilikçi şekilde bir araya getirerek ulaşıyor.
eGLD projesi
Elrond Network, akıllı sözleşmelerin, merkeziyetsiz uygulamaların (dApp) ve hatta tüm blok zinciri protokollerinin dağıtımı için tasarlanmış bir platform sağlar. Ağın işleyişini ise Elrond’un yerel kripto para birimi eGold (eGLD) destekler.
eGLD coin hem yönetişim mekanizmasının parçasıdır hem de staking ve doğrulayıcı ödülleri için kullanılır. Elrond ekosisteminde gaz ücretleri de eGLD coin ile ödenir.
eGLD coin, Maiar Wallet kripto para cüzdanı ile kullanılabilir. Maiar, eGLD stake etmenin yanı sıra eGLD ile borç alma, borç verme, para gönderme ve alma özellikleri sunar.
Elrond Network (EGLD) projesinin kurucuları kimlerdir?
Elrond Network, 2017’de, Beniamin ve Lucian Micu kardeşler ile Lucian Todea tarafından kuruldu. Micu kardeşler, teknoloji alanındaki girişimleri ve iş deneyimleriyle biliniyor. Şu an aynı zamanda Elrond Network CEO’su olan Beniamin Micu, daha önce Nem Core’da çalıştı. Lucian Micu daha önce Uhrenwerk 24, Cetto ve Liebl Systems şirketlerinde mühendis olarak çalıştı; MetaChain Capital’in kurucu ortaklığını yaptı. Lucian Todea ise Soft32 şirketinin kurucusu ve CEO’su olarak tanınıyor.
eGLD coin istatistikleri
Elrond Network yerel kripto para birimi eGold, yani eGLD coin, 31.415.926 eGLD maksimum arza sahiptir.
eGLD coin 3 Eylül 2020’de piyasaya çıktı. Başlangıçta 20.000.000 eGLD dağıtıldı. Bu coinlerin dağılımı ise şu şekilde gerçekleşti:
%25: İlk Borsa Teklifi (Initial Exchange Offering - IEO)
%19: Özel Satış
%19: Ekip
%17: Protokol Hazinesi
%8,5: Piyasa Emirleri (MKT), Hibeler, Hızlandırıcı Havuzları
%7: Ekosistem Ödülleri
%2,5: Danışmanlar
%2: Topluluk Fonu
Elrond Network (EGLD) projesini özel yapan nedir?
Elrond Network (EGLD),
merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek için son derece uzlu, hızlı ve doğal olarak verimli bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Saniyede 7 işlem gerçekleştirebilen Bitcoin (BTC) ağına kıyasla Elrond Network, saniyede 15 bin kadar yüksek bir sayıda işlem gerçekleştirebilmektedir.
Elrond Network, ağdaki güvenliği, bir dizi benzersiz yenilik içeren kendi özgün konsensüs algoritması Güvenli Hisse Kanıtı (SPoS) ile sağlar. SPoS algoritmasında doğrulayıcılar, blok zincirde tutulan tüm veriler yerine yalnızca kendi özel parçasında tutulan verileri onaylar.
Elrond Network, ayrıca, üç standartlaştırılmış parçalama yöntemini (ağ parçalama, işlem parçalama ve durum parçalama) dengeli bir yüksek performanslı sistemde birleştirir. Buna Uyarlamalı Durum Parçalama (Adaptive State Sharding) denir. Ağ parçalama, ağ düğümlerinin belirli parçalarda atanma ve eşlenme şeklini kolaylaştırır. İşlem parçalama, işlemlerin parçalarla eşlenme şeklini belirlemek için kullanılır. Bununla birlikte, durum parçalama en karmaşık olanıdır ve Elrond Network’ü rakiplerinden ayıran şeydir.
Güvenli Hisse Kanıtı (Secure Proof-of-Stake - SPoS)
Güvenli Hisse Kanıtı (SPoS), yukarıda da belirttiğimiz üzere, Elrond Network (EGLD) platformunun kendine özgü konsensüs algoritmasıdır. Elrond Network düğümleri, ağ üzerinden verileri iletmek ve işlemek için Elrond düğüm istemci yazılımını çalıştıran bir sunucu, akıllı telefon veya bilgisayardır. Tüm Hisse Kanıtı (Proof-of-Stake - PoS) ağları, verileri işlemek ve konsensüs oluşturmak için bir tane düğüm sistemi kullanırken, Elrond Network üç spesifik düğüm türünü kullanır:
1. Doğrulayıcılar, Elrond Network’teki başat düğümlerdir. eGLD coin karşılığında ağdaki işlemlerin işlenmesinden sorumlu olan da doğrulayıcılardır.
2. Gözlemciler, ağ bilgilerini okuyan ve ileten pasif ağ düğümleridir. Doğrulayıcıların aksine, Gözlemciler, ağa katılmak için eGLD coinlerini stake etmek zorunda değildir ama hizmetleri için de ödüllendirilmezler.
3. Balıkçılar, doğrulayıcı düğümler tarafından işlendikten sonra blok verilerini doğrulayan veya sorgulayan özel düğümlerdir. Bir Balıkçı düğümüne, kötü niyetli aktörleri tespit etmedeki etkinliğiyle orantılı ödüller verilir.

Elrond Network'ün SPoS mekanizması, blok zincir parçalama ile neredeyse anlık rastgele doğrulayıcı seçimi sağlar. Blok zincir parçalaması, maksimum verimlilik için tüm blok zincirini daha küçük ve daha yönetilebilir veri kümelerine ayırma işlemidir.
Whitepaper: eGLD coin
Elrond Network (EGLD) whitepaperı, 19 Haziran 2019’da yayımlandı.
eGLD coin whitepaperında Elrond Network “pratik ölçeklenebilirlik için gerçek bir durum parçalama şeması sunarak, enerji ve hesaplama israfını ortadan kaldırarak ve bir Güvenli Hisse Kanıtı (SPoS) konsensüsüyle dağıtılmış adalet sağlayarak, son teknolojinin ötesine geçen yeni bir mimari” şeklinde tanımlanmaktadır.
Elrond Network (EGLD) Sıkça Sorulan Sorular
S: Elrond Network (EGLD) ne işe yarar?
C: Elrond Network (EGLD) genel blok zincir altyapısını özellikle güvenli, verimli, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir olacak şekilde yeniden tasarlar.
S: Elrond Network (EGLD) ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi nasıl planlıyor?
C: Elrond Network (EGLD), ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için parçalama (sharding) işleminin yenilikçi bir versiyonunu kullanır.
S: Güvenli Hisse Kanıtı (Secure Proof-of-Stake - SPoS) nedir?
C: Güvenli Hisse Kanıtı (Secure Proof-of-Stake - SPoS), Elrond Netowk ağının kendi özgün, ağın güvenliğini ve verimini destekleyen konsensüs algoritmasıdır.
S: eGLD coin ne işe yarar?
C: eGLD coin Elrond Network işlem ücretlerinin ödenmesinin yanı sıra staking ve doğrulayıcı ödüllerinin dağıtımında kullanılır. eGLD coin, sahiplerine ağın yönetişiminde söz hakkı da tanır.
S: eGLD coin arzı ne kadar?
C: Maksimum eGLD coin arzı 31.415.926 adettir.
elrond-erd-2
MultiversX (Elrond) (EGLD)
Rank: 41
$ 43.49
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00255153
Piyasa değeri
$ 1.04 B
Hacim
$ 17.41 M
24s Değişim
0.36%
Toplam Arz
24.66 M EGLD