loader image
WhatsApp Destek
usd-coin
USD Coin (USDC)
Rank: 5
$ 0.999965
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00005870
Piyasa değeri
$ 43.22 B
Hacim
$ 2.28 B
24s Değişim
0.19%
Toplam Arz
43.13 B USDC

Dolar (USD) Nedir?

Dolar, yirmiden fazla ülke tarafından kullanılmakta olan ve 100 sente denk gelen para birimidir.Ulusal para birimi dolar olan ülkeler arasında en bilinenleri arasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Avustralya sayılabilir. Yeni Zelanda’dan Fiji’ye, Hong Kong’dan Jamaika’ya birçok başka ülkenin ulusal para birimi de dolardır. Aralarında en güçlüsü ise,dünyada rezerv para birimi olarak kabul görmüş olan ABD Doları’dır.
ABD Doları başta olmak üzere birçokdolar $ sembolüyle gösterilir.Mevcut dolarlar arasında en eskisi, ABD Doları’dır.
ABD Doları nasıl bulundu?
Dolar kelimesi aslen birçok Avrupa ülkesinde bir gümüş sikkenin karşılığı olarak kullanılıyordu. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın öncesinde ise Amerika’daki İngiliz ve İspanyol kolonilerinde İngilizce konuşan halk, İspanyol pesosuna “dolar” demeye başladı.
Amerikan İç Savaşı’nın başladığı 1775 yılında, savaşın taraflarından ve bağımsızlık için Birleşik Krallık’a karşı ayaklanan kolonilerin oluşturduğu Kıta Kongresi, savaşı finanse etmek amacıyla kağıt para basmaya başladı. Bu paraya “Kıta Para Birimi” deniyordu. Ancak bir süre sonra bu para tedavülden kalktı ve1875 yılında, Kongre kararıyla ABD Doları adını taşıyan para basılmaya başlandı.
ABD Doları nasıl rezerv para oldu?
Rezerv para kavramı, dünyadaki merkez bankalarının ve uluslararası kuruluşların portföylerinde bulundurdukları döviz, altın gibi ödeme araçlarını ifade etmektedir. ABD Doları, şu an dünyadaki en değerli rezerv para konumundadır. Euro, İsviçre Frangı, İngiliz Sterlini, Japon Yeni de günümüzdeki rezerv paralara örnek gösterilebilir.
ABD Doları’ndan önce dünyanın en önemli rezerv parası İngiliz Sterlini’ydi. Kağıt paranın 19. yüzyılın başlarından itibaren iyiden iyiye kabul görmesiyle İngiltere altın standardına geçti ve bu hamle, İngiliz Sterlini’ni dünyanın en değerli rezerv parası haline getirdi. 19. yüzyılın sonlarında altın standardı tüm dünyada yaygınlaştı. Artık ülkelerin merkez bankaları tarafından basılan paraların altın karşılığı vardı. Yani ülkeler, kağıt para getirene o paranın altın karşılığını vermeyi taahhüt ediyordu. İngiliz Sterlini hem bu standarda ilk geçen para birimi olduğundan hem de İngilizlerin dünya ekonomisine yön vermesinden dolayı Birinci Dünya Savaşı çıkana dek dünyanın en itibarlı parası olmayı sürdürdü.
Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla beraber altına talep arttı. Bunun sonucunda, kağıt paranın altın karşılığı olmasından vazgeçildi ve kağıt para, yalnızca yasal zorunluluk olarak kullanılır hale geldi. Altın standardını terk eden paralar savaştan sonra bu standarda dönemedi.Sadece ABD Doları, altın standardını sürdürmekte başarılı oldu.
1944 yılında imzalanan Bretton Woods Anlaşması kapsamında IMF ve Dünya Bankası kuruldu. Bu örgütler kurulurken altın karşılığında basılan tek para ABD Doları’ydı. Anlaşma kapsamında diğer ulusal para birimleri ABD Doları’na endekslenirken, ABD Doları ise altına endekslendi. Böylece ABD Doları, dünyanın en önemli rezerv parası haline geldi.ABD Doları, 1971 yılında altın standardını terk etti. Yani artık hiçbir para birimi altına endeksli değildi. Ancak ABD Doları, dünyanın en önemli rezerv parası olma özelliğini kaybetmedi.
Bretton Woods Anlaşması nedir?
Temmuz 1944’te, ABD’nin New Hampshire eyaletinin Bretton Woods beldesinde Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansı toplanmıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında ekonomiye yön vermek amacıyla toplanan konferansın sonucunda Uluslararası Para Anlaşması ya da bir diğer adıyla Bretton Woods Anlaşmazı imzalanmıştır. 44 ülkenin imzaladığı anlaşmaya göre ulusal para birimlerinin değerinin ABD Doları’na göre belirlenmesine karar verilmiştir. Anlaşmayla beraber ABD Doları, altına dönüştürülebilir tek ulusal para birimi olmuştur. Anlaşma kapsamında 1 Ons altın, 35 ABD Doları’na denk tutulmuştur. ABD, dışarıdan bir talep olduğunda doları bu parite üzerinden altına dönüştürmeyi kabul etmiştir.
Yine anlaşma kapsamında ülkelere, oluşabilecek dengesizliklerde ve özel durumlarda ABD Doları karşısında parasının değerini ayarlama olanağı tanınmıştır. Bu tür düzeltmelererevalüasyon ve devalüasyonadı verilir. Anlaşma kapsamında revalüasyon ve devalüasyon oranları en fazla yüzde 10 olarak saptanmıştır. Bunun üzerinde yapılacak düzeltmelerde IMF’nin onayı gerekli kılınmıştır.
Bretton Woods Anlaşması, 1971 yılına kadar geçerliliğini sürdürmüştür.
ABD Doları neden değerli?
ABD Doları, artık altına endeksli olmasa bile hâlâ dünyanın en değerli rezerv parası konumunda. ABD Doları’nı değerli kılan unsurların başında, sahip olduğu itibar geliyor. ABD hâlâ uzun yıllar altın standardını koruyan tek para olmanın itibarına sahip. ABD’nin özellikle 1970’li yıllarda Körfez ülkeleri üzerinde kurduğu hakimiyet sonucunda petrolün dolarla fiyatlanması da ABD Doları’nı değerli kılan bir başka neden. ABD Doları, uluslararası ticaret alanında da hakim para konumunda. Birçok ülkenin para birimi yerel kalırken ABD Doları tüm dünyada dolaşıma sahip. Örneğin Türkiye, yurt içinde Türk Lirası ile değer üretirken ithalat ve ihracatını ABD Doları ile yapıyor. Ülkemiz, birçok gelişmekte olan ülke gibi dış borcunu da ABD Doları ile ödemek durumunda.
Ayrıca, ABD güçlü ve güvenilir ekonomisiyle dünyanın en çok yatırım çeken ülkelerinden. Bu durum, ABD Doları’na olan talebi artırıyor ve bu para birimini değerli kılıyor. ABD Doları’na olan talebi artıran bir başka neden ise özellikle gelişmekte olan ülkelerde insanların paralarının değerini korumak için ABD Doları’na yönelmesi.Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolar kadar güçlü olmadığı ya da sürekli değer kaybettiği için bu ülkelerde insanların bir kısmı paralarını ABD Doları’na çevirerek saklıyor. Yani ABD Doları, gelişmekte olan ülkelerde enflasyondan korunmanın bir aracı olarak da görülüyor.
ABD Doları nerede basılıyor?
Dünyanın en değerli rezerv parası olan ABD Doları, 1785 yılında kullanılmaya başlandı. 1792 yılında alınan kararla beraber ABD Doları, 2 Nisan 1972’de kurulan ABD Darphanesi’nde basılmaya başlandı.
ABD Doları bugün de Washington’da bulunan ABD Darphanesi’nde basılmaktadır.
usd-coin
USD Coin (USDC)
Rank: 5
$ 0.999965
Fiyat (BTC)
Ƀ0.00005870
Piyasa değeri
$ 43.22 B
Hacim
$ 2.28 B
24s Değişim
0.19%
Toplam Arz
43.13 B USDC